Svetainės Gargzdapilis.lt
prieinamumo ataskaita

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022-12-22

Gargzdapilis.lt svetainė.
Standartų laikymasis ir procesas.

Gargzdapilis.lt visiškai atitinka Pasaulinio saityno konsorciumo parengtų Saityno turinio prieinamumo gairių (angl. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG V2.1)) standartus, ir jose apibrėžtą AA prieinamumo lygį, ir atitinka Europos prieinamumo akto (angl. European Accessibility Act (EAA)) reikalavimus.

Svetainės prieinamumo sertifikavimo procese buvo naudojami keli automatiniai prieinamumo tikrinimo įrankiai, tokie kaip WAVE Web Accessibility Evaluation Tool ir IBM Equal Access Accessibility Checker. Šie įrankiai yra sukurti siekiant padėti svetainių kurėjams užtikrinti, kad svetainės kodo, dizaino ir turinio rengimo procese būtų laikomasi WCAG 2.1 lygio AA standartų.

Taip pat, svetainės naudojimo patogumas ir tinkamumas naudoti yra rankiniu būdu išbandytas ir patvirtintas skaitmeninės aplinkos prieinamumo kokybės užtikrinimo specialistų su negalia. Šis sertifikavimo proceso žingsnis padeda užtikrinti prieinamumo standartus ne tik teoriniame, bet ir praktiniame lygmenyje.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad Gargzdapilis.lt svetainėje naudojami ARIA (angl. Accessible Rich Internet Applications) atributai, kurie ekrano skaitymo programoms apibrėžia tam tikro žiniatinklio turinio elgseną.

Rankinio testavimo aplinka ekrano skaitymo programoms

Svetainė buvo išbandyta žemiau nurodytose operacinėse sistemose ir pasitelkiant šias staliniams kompiuteriams bei mobiliesiems įrenginiams skirtas ekrano skaitymo programas:

  • „Android“ aplinkoje svetainė tikrinta su „Talkback“ ir „Comentary“ ekrano skaitymo programomis.
  • „Ios“ aplinkoje svetainė tikrinta su „Voiceover“ – vienintele galima šios aplinkos ekrano skaitymo programa.
  • „Windows“ aplinkoje svetainė tikrinta su „Jaws“ ir „NVDA“ ekrano skaitymo programomis.

Apribojimai ir alternatyvos

Naudodami svetainę prieinamumo programomis, galite aptikti keletą svetainės naudojimo apribojimų. Žemiau pateikiamas žinomų apribojimų ir galimų sprendimų aprašymas.

Straipsnių filtrai

Straipsnių filtrai svetainėje Gargzdapilis.lt yra suprogramuoti naudojantis HTML formos radijo mygtuko elementais, JavaScript ir atributais. Dėl šios priežasties negalima suaktyvinti filtrų, kai filtro elementai perjungiami naudojant tabuliavimo klavišą. Mes ieškome sprendimo šio funkcionalumo prieinamumui pagerinti.

Alternatyvūs paveikslėlių tekstai (ALT tekstai)

Įkeltuose paveikslėliuose gali nebūti teksto alternatyvų, nes negalime užtikrinti svetainės įnašų kokybės po audito. Stebime naudotojų komentarus ir paprastai ištaisome problemas per 10 darbo dienų.  

Archyvuoti dokumentai

Dokumentai gali neveikti naudojant naujausias pagalbines technologijas, nes juose naudojamos pasenusios technologijos, kurios nepalaiko pritaikymo žmonėms su negalia parinkčių. Paprašius, dokumentus konvertuojame į naujus formatus per 5 darbo dienas.

Atsiliepimai

Visada norime išgirsti, kaip pagerinti šios svetainės prieinamumą. Dėl dar patogesnio svetainės naudojimo kviečiame rašyti atsiliepimus, paspaudus žemiau pateiktą nuorodą.

Į atsiliepimų formą

Išsamiai apie prieinamumo standartų laikymąsi pagal WCAG 2.1 AA lygį

Toliau šioje ataskaitoje rasite išsamų aprašymą, kaip techninės parengties ir turinio parengties požiūriu Gargzdapilis.lt internetinė svetainė yra prieinama laikantis WCAG 2.1 lygio AA standartų.

Techninė parengtis

Šis terminas apibrėžia techninių svetainės parametrų (svetainės kodo, struktūros, informacijos pateikimo) parengtį prieinamam naudojimui. Šios dalies atitiktį prieinamumo standartams beveik visada valdo/įgyvendina žiniatinklio prieinamumo ekspertai, svetainės kūrėjai ir dizaineriai.

Techninė parengtis. Pateikimas.

Techninė parengtis. Pateikimas.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Interneto svetainės struktūra. Svetainės turiniui struktūrizuoti naudojami tinkami žymėjimo metodai (pvz., teisingos antraščių žymos ir HTML žymos tvarkingiems ir netvarkingiems sąrašams).

Atitinka

Prasminga tvarka. Turinys pateikiamas prasminga tvarka ir tinkamai nuskaitoma jo seka.

Atitinka

Jutiminės charakteristikos. Jeigu pateikiami tam tikri išsamūs nurodymai, įsitikinama, kad jie nepriklauso nuo vieno jutiminio gebėjimo.

Atitinka

Spalvos naudojimas. Svetainėje informacijai perteikti naudojamos ne tik spalvos.

Atitinka

Garso valdymas. Bet kokį garsą galima pristabdyti, stabdyti arba nutildyti.

Netaikoma

Spalvų kontrastas. Spalvų kontrasto santykis tarp viso teksto ir fono yra ne mažesnis kaip 4.5:1.

Atitinka

Keičiamas teksto dydis. Teksto dydis gali būti pakeistas iki 200%, neigiamai nepaveikiant skaitomumo ir funkcionalumo.

Atitinka

Teksto vaizdai. Svetainėje nenaudojami jokie teksto vaizdai (su retomis išimtimis, pvz., logotipas).

Atitinka

Techninė parengtis. Vartotojo valdymas.

Techninė parengtis. Vartotojo valdymas.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Tik klaviatūra. Visas svetainės turinys ir funkcijos yra pasiekiami naudojant tik klaviatūrą (t. y. be pelės).

Atitinka

Nėra klaviatūros spąstų. Tik klaviatūrą naudojantys vartotojai negali įstrigti jokioje svetainės dalyje. Jie gali laisvai naršyti pirmyn ir atgal.

Atitinka

Reguliuojamas laikas. Jei svetainėje yra laiko apribojimų, vartotojai gali juos išjungti, koreguoti, pratęsti.

Netaikoma

Pristabdyti, sustabdyti, paslėpti. Jei yra turinio, kuris mirksi, slenka, juda, vartotojai gali jį pristabdyti, sustabdyti arba paslėpti.

Netaikoma

Trys blyksniai arba mažiau. Tinklalapiuose nėra nieko, kas mirksi daugiau nei tris kartus per vieną sekundę.

Atitinka

Nuoroda praleisti meniu. Nuoroda “Pereiti prie turinio“ arba “Praleisti meniu“ leidžia vartotojams apeiti antraštę arba naršymo meniu ir pereiti tiesiai prie pagrindinio turinio.

Atitinka

Techninė parengtis. Suprantamumas.

Techninė parengtis. Suprantamumas.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Puslapių pavadinimai. Kiekvienas svetainės puslapis turi unikalų ir aprašomąjį puslapio pavadinimą.

Atitinka

Fokusavimo tvarka. Vartotojai gali naršyti svetainėje logiška nuoseklia tvarka, kuri išsaugo prasmę.

Atitinka

Nuorodos tekstas. Kiekvienos nuorodos paskirtis aiškiai suprantama iš panaudoto prierašo teksto (pvz., nėra teksto “spausti čia“).

Atitinka

Keli būdai pasiekti turinį. Yra keli būdai pasiekti skirtingus svetainės puslapius arba kitą informaciją (pvz., paieškos juosta, naršymo meniu, svetainės schema, naršymo kelias, naudingos nuorodos po turiniu).

Atitinka

Aprašomosios antraštės ir etiketės. Antraštės ir programinės etiketės yra trumpos, aiškios ir aprašomosios.

Atitinka

Fokusavimo indikatorius. Bet koks “naudotojo sąsajos valdiklis“, kuris fokusuojamas iš klaviatūros, rodo, kad dėmesys sutelktas į šiuo metu pasirinktą elementą (pvz., matoma kraštinė aplink teksto nuorodą).

Atitinka

Svetainės kalba. Teisingai nustatytos svetainės kalbos.

Atitinka

Kalbos pasikeitimai. Nurodomi visi svetainės kalbos pakeitimai visame puslapyje arba tam tikrame turinyje.

Netaikoma

Techninė parengtis. Nuspėjamumas.

Techninė parengtis. Nuspėjamumas.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Semantika ir struktūra. HTML kodas yra švarus ir be klaidų, ypatingai atvejuose, kuomet uždaromas trūkstamas skliaustas. Be to, visi HTML elementai yra tinkamai naudojami.

Atitinka

Fokusavimo pasikeitimai. Jokie pakeitimai nedaromi vien dėl to, kad elementas yra sufokusuotas; kad būtų atliktas pakeitimas, vartotojas turi aktyvuoti elementą (pvz., paspausti Enter, kad ką nors pateikti).

Atitinka

Įvesties pasikeitimai. Jokie pakeitimai neatliekami vien dėl to, kad į lauką įvedama informacija (pvz., užpildžius visus laukus forma nepateikiama automatiškai).

Atitinka

Nuosekli navigacija. Naršymo išdėstymas yra nuoseklus visuose svetainės puslapiuose (pvz., tos pačios nuorodos išdėstytos ta pačia tvarka).

Atitinka

Nuoseklus identifikavimas. Komponentai, kurie svetainėje atlieka tą pačią funkciją, identifikuojami nuosekliai, bet nebūtinai vienodai (pvz., dvi varnelės gali reikšti du skirtingus dalykus, jei jų funkcija skiriasi – viena nurodo „patvirtinta“ viename puslapyje, o kitame – „įtraukta“).

Atitinka

Klaidos identifikavimas. Bet kokias formos klaidas lengva nustatyti, suprasti ir ištaisyti.

Atitinka

Formų etiketės ir instrukcijos. Visi formos arba įvesties laukai yra teisingai užkoduoti ir pažymėti, kad vartotojas žinotų, kokios įvesties ir kokio formato tikimasi.

Atitinka

Klaidų ištaisymo pasiūlymai. Jei įvesties klaida aptinkama automatiškai, pateikiami pasiūlymai, kaip ją ištaisyti.

Atitinka

Klaidų prevencija svarbiose formose. Puslapiuose, kuriuose sukuriami teisiniai įsipareigojimai, atliekamos finansinės operacijos arba pateikiami bet kokie kiti svarbūs duomenys, galioja vienas iš šių teiginių: 1) pateikti duomenys gali būti atšaukti, 2) vartotojas turi galimybę ištaisyti klaidas, 3) yra patvirtinimo žingsnis, suteikiantis galimybę peržiūrėti ir pataisyti klaidas prieš pateikiant duomenis.

Netaikoma

Vardas, vaidmuo, vertė. Visiems vartotojo sąsajos komponentams (įskaitant formas, nuorodas, kodo generuojamus komponentus) nustatomas pavadinimas, vaidmuo ir reikšmė. Visi komponentai yra suderinami su pagalbinėmis technologijomis.

Atitinka

Turinio parengtis

Šis terminas reiškia įprastos informacijos, tokios kaip tekstas, vaizdai ir garsai parengtį prieinamam naudojimui. Šios dalies atitiktis prieinamumo standartams didžiąja dalimi priklauso nuo kliento/žiniatinklio turinio kūrėjo, ar administratoriaus.

Kadangi žiniatinklio turinys yra daugiasluoksnis ir nuolat kinta, šis prieinamumo vertinimo sertifikatas gali patvirtinti svetainės turinio parengtį prieinamumui tik sertifikato išdavimo dieną. Visa atsakomybė už vėlesnę datą tenka svetainės savininkui.

Turinio parengtis. Alternatyvos.

Turinio parengtis. Alternatyvos.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Alternatyvus tekstas. Visi vaizdai ir netekstinis turinys turi alternatyvų tekstą (yra išimčių).

Netaikoma

Vaizdo ir garso alternatyvos. Visas vaizdo ir garso turinys turi transkripcijas, kurios yra aiškiai pažymėtos ir susietos su medija.

Netaikoma

Subtitrai. Visuose vaizdo įrašuose su garsu yra tikslūs subtitrai.

Netaikoma

Garso aprašymas. Prie bet kurio vaizdo įrašo su svarbia informacija, kuri nėra perteikiama garsu, pridedamas vaizdiniu būdu perduotos informacijos garsinis aprašas arba įtraukiama transkripcija.

Netaikoma

Tiesioginių pristatymų subtitrai. Bet kokie formalesni, tiesioginiai pristatymai turi subtitrus.

Netaikoma

Turinio parengtis. Lengvai suprantama kalba.

Turinio parengtis. Lengvai suprantama kalba.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Suvokimas. Naudojami žodžiai yra lengvai suprantami tikslinei auditorijai.

Atitinka

Paprastumas. Kur įmanoma, atsižvelgiant į auditorijos poreikius ir kontekstą, sudėtingi terminai keičiami alternatyvomis.

Atitinka

Paaiškinimai. Pateikiami sudėtingų terminų ir žargono paaiškinimai, atsižvelgiant į auditorijos poreikius ir kontekstą.

Atitinka

Aiškumas. Rašoma aiškiai ir glaustai, paprasta kalba, trumpais sakiniais ir aktyviuoju balsu.

Atitinka

Patikslinimas. Pateikiamos išplėstinės santrumpų ir akronimų formos.

Atitinka

Turinio parengtis. Pavadinimai ir nuorodų tekstai.

Turinio parengtis. Pavadinimai ir nuorodų tekstai.
Reikalavimas Atitinka arba Netaikoma

Prasmingumas. Pateikiami aprašomieji ir prasmingi puslapių pavadinimai ir nuorodų tekstai. Puslapių pavadinimuose pirmiausia pateikiama svarbi ir unikali informacija.

Atitinka

Priminimas. Jei puslapis yra kelių etapų proceso dalis, informacija apie dabartinį veiksmą pateikiama puslapio pavadinime.

Atitinka

Tikslumas. Kai įmanoma, nuorodos tekste pateikiama svarbi informacija apie nuorodos tikslą, pvz.: tikslinio šaltinio pavadinimas, kad nuoroda atidarys naują langą (jei taikytina), failo tipas ir formatas (susiejant su failu).

Atitinka

Oficialus šio prieinamumo ataskaitos išdavimas ir patvirtinimas

Šią prieinamumo ataskaitą išdavė:

JUNE / KARLOVE

Adresas: Vilniaus g. 33, Vilnius, LT-01402 Lietuva
www.junekarlove.com
letstalk@junekarlove.com

Šią prieinamumo ataskaitą patvirtino:

VšĮ Gargždapilis

Direktorė, Jolanta Beniušytė
Adresas: Žalgirio g. 5, Gargždai, Klaipėdos r. sav., LT-96120 Lietuva
www.gargzdapilis.lt
info@gargzdapilis.lt
+(370) 685 66167