Smurtas artimoje aplinkoje – kaip atpažinti?

Straipsnį iliustruojanti nuotrauka

Kalbant apie smurtą artimoje aplinkoje ir neįgalius asmenis, pažymėtina, jog yra specifinių smurtavimo būdų, kai pasinaudojama asmenų su negalia pažeidžiamumu.

Specifinis smurtas artimoje aplinkoje prieš asmenis su negalia gali būti fizinis, seksualinis, psichologinis, ekonominis ir nepriežiūra. Iš dažniau pasitaikančių galima paminėti įvairius gąsdinimus, savarankiškumo ribojimą, žeminimą dėl negalios, tariamą priežiūrą, manipuliavimą vaistais, nepasirūpinimą švara, higiena, tinkamu maistu, pinigų pasisavinimą, seksualinį priekabiavimą ir kita.

Smurto atvejai gali būti aptinkami ne tik šeimose, bet ir socialinės globos institucijose, savarankiško ar grupinio gyvenimo namuose. 2022 metais Lietuvoje 8 iš 10 asmenų, nukentėjusių nuo nusikaltimų artimoje aplinkoje, buvo moterys. Europos Sąjungos šalyse moterys su negalia, lyginant su moterimis be negalios, susiduria su 2–5 kartais didesne rizika nukentėti nuo smurto.

Didesnė rizika patirti smurtą asmenims su negalia yra tuomet, kai jis yra socialiai izoliuotas nuo pasaulio (neišeina iš namų, neturi draugų, nedirba ir nesimoko, yra finansiškai priklausomas nuo kitų žmonių).

Kai žmonėms su negalia reikalinga nuolatinė priežiūra, galimą smurtą rodo šie požymiai: žmogus gali elgtis neįprastai, jam / jai nebūdingai, pasižymėti staigia nuotaikų kaita, gali būti suglumęs, pasimetęs arba sutrikęs; gali atrodyti nervingas, baikštus, jautriai reaguoti į garsus, balsus, prisilietimus, gali atrodyti alkanas, prastai maitinamas.

Apie smurto apraiškas aiškiai byloja apleista neįgalaus žmogaus aplinka, nešvarūs ar suplyšę drabužiai, prasta higiena, reikalingų medikamentų ar priemonių stoka, nekalbant jau apie kūno sužalojimus ar sveikatos sutrikdymus.

Pastebėjus bent vieną ar daugiau išvardintų požymių, derėtų pasiteirauti arba pabandyti kitais būdais išsiaiškinti, ar asmuo nesusiduria su artimųjų smurtu arba grėsme jį patirti, smurto atveju suteikti reikalingą pagalbą.

Moterys su fizine, regos, klausos, intelekto ir psichosocialine negalia smurtą patiria dažniau, tačiau dėl izoliacijos ir aplinkinių abejingumo yra nematomos.

Daugiau informacijos „Visų reikalas“ svetainėje.

Parengta pagal Lietuvos negalios organizacijų forumo informaciją