Pas gydytoją dėl recepto – rečiau

Straipsnį iliustruojanti nuotrauka

Nuo 2025 m. sausio 1 d. gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.

Šiuo metu kompensuojamuosius vaistus gydytojas gali paskirti ne ilgiau kaip pusmečiui. Įdiegus naują farmacinės rūpybos paslaugą, gydytojas galės paskirti gydymą ilgesniam nei 6 mėnesių, bet ne ilgesniam nei 12 mėnesių laikotarpiui. Tokie ilgesnio galiojimo receptai galės būti išrašomi suaugusiems pacientams, kurie jau tam tikrą laiką vartojo jiems paskirtus vaistus, įvertinus sveikatos būklę, ir atsižvelgiant į gydymo aprašus, tyrimų poreikį, kitus aspektus. Tačiau po 6 mėnesių vaistininkas turės suteikti farmacinės rūpybos paslaugą dėl tęstinio receptinių vaistų išdavimo ir nuspręsti, ar pacientui gali būti toliau išduodami gydytojo paskirti vaistai, ar jis turi būti nukreipiamas gydytojo konsultacijai.

Farmacinės rūpybos paslauga – tai individuali konsultacija, kurios metu vaistininkas aptars su pacientu vaistų vartojimą ir lėtinės ligos valdymą, paaiškins pacientui, kaip spręsti vaistų vartojimo problemas.

Jeigu nebus nustatyta jokių problemų arba bus nustatytos vaistų vartojimo problemos, kurias vaistininkas su pacientu gali išspręsti individualios konsultacijos metu, bus galimas vaistų išdavimas likusiam recepto galiojimo laikotarpiui. Jeigu vaistininkas įvertins, kad lėtinė liga valdoma netinkamai, jis nukreips pacientą gydytojo konsultacijai.

Sveikatos ministerijos atstovai teigia, jog neracionalus vaistų vartojimas yra kliūtis kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms užtikrinti, gyventojų gyvenimo kokybei gerinti ir gydymo kaštams mažinti. Įdiegus farmacinės rūpybos paslaugą, vaistininkai galės pritaikyti daugiau savo turimų kompetencijų, galės stebėti, kaip pacientas laikosi gydymo rekomendacijų, edukuoti pacientą ir jį labiau įtraukti į gydymo vaistais procesą. Taip pat bus skatinamas racionalus vaistų vartojimas, trumpės eilės pas gydytojus. Gydytojai galės skirti daugiau laiko ūmių, sudėtingų ligų diagnostikai ir gydymui.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 50 proc. pacientų vaistus vartoja netinkamai – nesilaiko gydytojų nurodymų, gydosi savarankiškai.

Pagal www.negalia.lt informaciją parengė Meda Rimkutė

Pexels nuotr.