Rinkimai asmenims su regos negalia

Straipsnį iliustruojanti nuotrauka

Ruošiantis artėjantiems Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimams ir referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, Vyriausioji rinkimų komisija parengė specialiųjų priemonių paketą, siekiant užtikrinti prieinamumą balsuoti žmonėms su regos negalia ir silpniau matantiems rinkėjams.

Paketą sudaro: leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai, garsinta informacija apie rinkimus, balsavimo biuletenių įmautės.

Kviečiame visus rinkėjus, turinčius regos negalią, prieš einant balsuoti perklausyti įgarsintą kandidatų programų leidinį ir sužinoti pagrindinę informaciją apie artėjančius rinkimus ir referendumą. VRK paruošė garso įrašus, kurie yra paskelbti VRK interneto svetainėje ir virtualioje bibliotekoje ELVIS. Artėjantiems rinkimams VRK ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS), parengė informacinius leidinius Brailio raštu. Juos galima rasti LASS padaliniuose įvairiuose Lietuvos rajonuose.

Specialios įmautės biuleteniams

Rinkėjui turinčiam regos negalią bus suteikta galimybė balsuoti visiškai savarankiškai, asmeniškai ir slaptai. Atvykus į balsavimo vietą, rinkimų komisijos nariai išduos rinkimų biuletenius jau įdėtus į specialias įmautes. Kaip šiomis įmautėmis naudotis?

Jose bus laukeliai, kuriuose rinkėjai turės pažymėti savo pasirinkimą. Abu rinkimų biuleteniai bus dedami į atskiras įmautes.

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų biuletenio įmautėje Brailio raštu bus nurodyta kandidato pirmoji vardo raidė ir pavardė. Kandidatai bus surašyti vertikaliai pagal pavardžių pirmąsias raides abėcėlės tvarką. Šalia bus nurodytas kandidatą iškėlusios politinės partijos pavadinimas arba frazė, kad kandidatas „Išsikėlė pats“.

Referendumo biuleteniui skirtoje įmautėje Brailio raštu bus pateikta trumpoji referendumo klausimo teksto versija. Biuletenio apačioje rinkėjai ras du langelius, kuriuose galės pažymėti savo pasirinkimą „Taip“ arba „Ne“.

Pilna referendumo teksto versija bus atspausdinta ant atskiro lapo, kuris bus paduotas rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniais. Atskiras lapas reikalingas dėl to, kad pilna teksto versija atspausdinta Brailio raštu, į biuletenio formato įmautę nesutelpa.

Pabalsavus galima pasilikti panaudotas biuletenių įmautes. Jų grąžinti nereikia, kad būtų užtikrintas rinkėjo balsavimo slaptumas ir joks asmuo nepamatytų netyčia ant įmautės likusio rašalo ties įkarpos langeliu, kur buvo žymėtas biuletenis.

VRK primena, kad jei dėl negalios rinkėjas negali savarankiškai balsuoti, jam turi būti leidžiama balsuoti su pagalba asmens, kuriuo jis pasitiki.
Silpniau matantiems rinkėjams – padidinamieji stiklai

VRK pasirūpino, kad kiekvienoje rinkimų apylinkėje būtų specialių padidinamųjų stiklų, skirtų silpniau matantiems rinkėjams. Padidinamieji stiklai bus kiekvienoje rinkimų apylinkėje balsavimo dienomis. Jais taip pat kviečiami naudotis ir vyresnio amžiaus rinkėjai.

Raginame rinkėjus paprašyti rinkimų komisijos narių šių priemonių, kad visą juos dominančią informaciją rinkimų apylinkėje perskaityti būtų lengviau ir paprasčiau.

Daugiau informacijos apie rinkimus – telefono numeriu 1855 ir VRK interneto svetainėje: https://www.vrk.lt/home

Lietuvos negalios organizacijų forumo informacija